metalworkingmag.cz
Kennametal

Kennametal uvádí monolitní karbidový vrták HPX

Nová generace vysoce výkonných vrtáků pro vrtání ocelí nastavuje měřítka pro životnost nástroje a produktivitu.


Společnost Kennametal oznámila rozšíření svého portfólia monolitních karbidových vrtáků o vrtáky HPX pro vysokovýkonné velkosériové vrtání ocelí. Vrták je navržen pro rychlé a efektivní vrtání otvorů do hloubky až 8x D v ocelích třídy ISO-P, kde poskytuje až dvojnásobnou životnost a trojnásobnou produktivitu v porovnání s konkurenčními výrobky, a to i v aplikacích suchého obrábění nebo vrtání s minimálním mazáním (MQL).

Zásadní rozdíly
Díky čemu je vrták HPX při vrtání ocelí oproti jiným tak výjimečný? Rozdíl je v konstrukci. Oceli se v široké řadě aplikací v automobilovém nebo spotřebním průmyslu a v řadě dalších průmyslových aplikací používají často v takových objemech výroby, kde maximální životnost nástroje a jeho výkonnost představují kritické parametry. Navíc ocel je v průběhu vrtacích operací zdrojem vysokého stupně mechanického zatížení, což má za následek vznik sil, které vedou k rychlému opotřebení nástrojů a vylamování zranitelnějších rohů nástroje. Společnost Kennametal eliminovala tuto příčinu selhání použitím malého rohového sražení a napřímením řezné hrany vrtáku HPX. To vede ke zkrácení drážek a spolu se zaoblenou fazetkou slouží ke stabilizaci vrtáku a snížení tření.Kennametal uvádí monolitní karbidový vrták HPX
Inovativní konstrukce vrtáku HPX počínajíc unikátním designem špičky až po patentovaný vícevrstvý povlak pomáhá výrobcům zvládat operace výroby otvorů v oceli.

Dalším běžným problémem při vrtání legovaných ocelí je nárůstek na řezné hraně. Jeho tvorbu sice přímý břit vrtáku HPX pomáhá eliminovat, ale skutečnou odpovědí je optimalizovaná úprava řezné hrany vrtáku. Jeho jemné honování dále snižuje tření, vedoucí k tvorbě nárůstku, stejně tak jako vysoce leštěné drážky nástroje. Díky spojení karbidového materiálu KCP15B určeného speciálně pro obrábění oceli a patentovaného vícevrstvého povlaku AlTiN nastavuje vrták HPX nový standard pro životnost nástroje při velkosériovém vrtání materiálů skupiny ISO-P.Kennametal uvádí monolitní karbidový vrták HPX
„Vrták HPX může pracovat za velmi vysokých řezných parametrů,“ říká manažer výrobku Frank Martin. „Vydrží déle, generuje nižší řezné síly a vytváří otvory vyšší kvality. Co více byste od vrtáku mohli chtít?“

Nižší řezné síly, vyšší spolehlivost
Speciální konstrukce příčného ostří vrtáku HPX zlepšuje tvorbu třísek a vytváří menší třísky. Geometrie špičky vrtáku HPX pro specifické materiály významně snižuje řezné síly, což přináší významné výhody u strojů s nižším výkonem vřetena, při nestabilních řezných podmínkách nebo nestabilním upnutí obrobku.

Průběžný průřez jádra činí vrták HPX odolnějším proti zlomení a drážky leštěné do vysokého lesku zajišťují vynikající odvod třísek.

Poslední vlastnost je obzvlášť důležitá pro výrobce automobilů a další výrobce, kteří si přejí vypnout svá vysokotlaká čerpadla chladiva ve prospěch suchého obrábění nebo MQL systémů. Pro takové obrobny je účinný odvod třísek spolu s nízkým třením při řezu při nezbytností a v obou požadavcích vrták HPX boduje. Vrták je navíc vybaven těsným MQL rozhraním, které splňuje požadavky norem DIN 6535 a 69090-03, a které již tedy není nutné speciálně objednávat nebo provádět vlastní modifikace.
Kennametal uvádí monolitní karbidový vrták HPX
Vrták HPX při vrtání v ocelích stabilně poskytuje vyšší životnost než konkurenční nástroje, dokonce i v případech, kdy posuvy a řezné rychlosti významně vzrostou.

  Vyžádejte si více informací…

LinkedIn
Pinterest

Připojte se k více než 15 000 sledujícím IMP